Romanya’lı Gençler Gönül Coğrafyamızı Keşfetti


​Gençler Gönül Coğrafyamızı Keşfediyor projesi kapsamında Konya'dan 20 genç 01-05 Haziran 2016 tarihinde Konya'dan Romanya'ya giderek Osmanlı devletinin bırakmış olduğu izler yerinde görüldü. Projenin devamı olarak Romanya'dan 21-26 Ekim 2016 tarihlerinde 17 genç İslam Dünyası Turizm Başkenti Konya'mıza geldiler.

Gençler ecdatlarının ana vatanlarını tarihi ve kültürel olarak görme fırsatı buldular. Konya'mızın dünyada ki manevi şahsiyetlerinden Hz. Mevlana ve Hz. Şems ziyaret edilerek uzman rehber tarafından anlatılmıştır. Akabinde Tasavvufi müzik eşliğinde sema gösterisine gönüllü gençlerimizle birlikte katılarak manevi atmosfer oluşturuldu. Selçuklulara başkentlik yapmış olan şehrimizin Selçuklu dönemi eserlerinden Sahip ata Külliyesi, Sırçalı Medrese, Karatay Medrese, İnce Minare ziyaret edilmiştir. Sadreddin Konevi türbesi, Işıklı Medrese ziyaret edilerek Sadreddin Konevi türbesinde bulunan sadaka taşının dinimizde ki yeri ve önemi anlatılarak günümüzde sadaka taşı gibi işlev gören uluslararası yardım derneği ziyaret edilerek ne gibi çalışmalar yapıldığı hakkında bilgiler alındı. Konya diyanet vakfı il müftüsü ve Türkiye diyanet vakfı Konya şube başkanı Prof.Dr.Ali Akpınar Konya'da ki dini faaliyetleri , camilerin önemi ve Müslümanların kardeşliği üzerine kısa sohbet yaparak gençlere Kuran-ı Kerim Meali hediye etti. Konya'nın ilçelerinden Beyşehir de Türkiye'nin 3. büyük tatlı su gölü olan Beyşehir gölünde yat turu yapıldı. Eşrefoğlu beyliğine ait külliyeler ziyaret edilerek tarihi ve kültürel önemi hakkında bilgi verildi.

Büyükşehir Belediyesi ziyaret edilerek belediye çalışması hakkında bilgi verilerek Kültür Daire Başkanı Mücahit Sami Küçüktığlı tarafından İngilizce ve Türkçe mesnevi hediye edildi. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürümüz Ömer Ersöz katılımcılarımızı ve gönüllü gençlerimizi makamında kabul etti.

Dünyanın 52 ülkesinden öğrencisi bulunan uluslararası İmam hatip lisesi öğrencileriyle tanışıp kaynaştılar. Gençlerimizle birlikte 80 binde devri alem parkı, Meram bağları, Tavus Baba türbesi, Sille antik kenti gezildi ve eğlenceli vakit geçirildi. Romanya'dan gelen gençlerimiz Konya'daki gönüllü gençlerimizin ailelerinin yanında misafir edilerek Türk kültürünü daha yakından görme ve tanıma fırsatı buldular.

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar